Kącik rodzica


Moje dziecko chce być zuchem

Informator dla Rodziców

Drodzy Rodzice!
Za pomocą tego informatora pragniemy rozwiać Państwa wątpliwości związane z przynależnością Waszego dziecka do największej organizacji wychowawczej w Polsce, jaką jest Związek Harcerstwa Polskiego. Znajdą tu Państwo podstawowe informacje dotyczące ZHP, działania gromady, wyjazdów, a także wyjaśnienia obco brzmiących harcerskich zwrotów. Zapraszamy do zapoznania się z informatorem oraz przeżycia wraz z dzieckiem wielkiej przygody, jaką jest bycie zuchem.

Na pierwszych zbiórkach gromady wszystko będzie dla dziecka nowe, ale nie potrwa to długo. W czasie gier i zabaw inspirowanych przez drużynowego szybko pozna zuchowe zwyczaje, które pozwolą mu stać się zuchem. Właśnie gry i zabawy są podstawą sprawdzonej harcerskiej metody poznawania nowych rzeczy i nabywania nowych umiejętności. Gromada będzie dla Państwa sprzymierzeńcem w wychowaniu dziecka. Prawo Zucha również dla Państwa może być dobrym narzędziem do kształtowania cech charakteru już od najmłodszych lat dziecka.

Spis treści:

1.       Co to jest ZHP?
2.       Kim są zuchy?
3.       Jak wygląda praca w gromadzie zuchowej?
4.       Kim jest drużynowy?
5.       Prawo i Obietnica Zucha, Znaczek Zucha
6.       Gwiazdki
7.       Umundurowanie
8.       Składki członkowskie
9.       Co zuchowi daje gromada?
10.   Potrzeby dziecka a ich realizacja w gromadzie
11.   Jak zapisać dziecko do gromady zuchowej?
12.   Słowniczek zuchowych pojęć
13.   A co potem?

1.       Co to jest ZHP?

ZHP, czyli Związek Harcerstwa Polskiego, jest największą organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży w Polsce, której tradycje sięgają roku 1910. Wzorowana była na metodzie i organizacji skautowej stworzonej w Anglii przez Roberta Baden-Powella, a przeniesiona na grunt polski przez Andrzeja Małkowskiego i Olgę Drahonowską-Małkowską. ZHP skupia ok. 130 tys. Dzieci i młodzieży. Pracuje z nimi ponad 12 tys. Społecznych instruktorów harcerskich (wolontariuszy). Od prawie stu lat głównym celem działania Związku jest wspieranie wychowania harcerek i harcerzy – stwarzanie warunków do wszechstronnego rozwoju człowieka.

ZHP to nie tylko organizacja dzieci i młodzieży, to przede wszystkim ruch społeczny kształtujący postawy i charaktery. ZHP wspiera wychowanie dzieci i młodzieży zgodnie z harcerskimi wartościami, takimi jak: patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, wiara, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój.

2.       Kim są zuchy?

ZHP podzielony jest na kilka pionów metodycznych, a praca w nich dostosowana do poziomu rozwoju jego członków. Zuchy stanowią najmłodszy pion metodyczny, który obejmuje dzieci w  wieku 6-10 lat (0-III klasa). Są to dzieci ciekawe świata, żądne wrażeń, chętnie chłoną wiedzę, potrzebują dużo ruchu, a także usamodzielniają się i zaczynają mieć  obowiązki. Charakterystyczną formą aktywności zuchów jest więc zabawa w kogoś lub w coś (np. w Słowian, lekarzy, przyjaciół bajek).

3.       Jak wygląda praca w gromadzie zuchowej?

Gromady zuchowe w ZHP są koedukacyjne, nie ma podziału na gromady męskie i żeńskie. Zuchy w gromadzie podzielone są na szóstki, w których wykonują różne zadania. Animatorem zabawy jest wódz zuchowy – drużynowa/drużynowy. W pracy z zuchami drużynowego wspierają przyboczni. Gromada spotyka się na cotygodniowych zbiórkach, podczas których zuchy bawią się w kogoś lub w coś, zdobywając przy tym różne sprawności. Zuchowa zabawa w naturalny sposób kształtuje charakter dziecka i rozwija jego umiejętności. Każda sprawność realizowana jest przez kilka zbiórek, tworząc tzw. cykl sprawnościowy. W ciągu roku gromada realizuje ok. 5 cykli, podczas których dzieci rozwijają wyobraźnię, uczą się poprzez zabawę, kształtują charakter oraz spędzają czas w gronie rówieśników. Zuchy zdobywają sprawności również podczas rajdów, biwaków i kolonii, gdzie uczą się samodzielności, zaradności i współpracy w grupie pod okiem drużynowego. Wybór realizowanych sprawności należy do drużynowego, który w ten sposób chce osiągnąć konkretne cele wychowawcze oraz rozwinąć pasje zuchów. Gromada bierze też udział w imprezach organizowanych przez hufiec, np. biwak zuchowy

4.       Kim jest drużynowy?

Drużynowy to członek lub instruktor ZHP, przygotowany do pełnienia funkcji, poprzez ukończenie kursu drużynowych z elementami pedagogiki i psychologii. Drużynowy:
  •   jest wodzem zuchów,
  • odpowiada za bezpieczeństwo i zdrowie członków gromady,
  • kieruje pracą gromady,
  • odpowiada za opracowanie i realizację planu pracy gromady,
  • odpowiada za gospodarkę gromady,
  • współpracuje z rodzicami członków gromady i środowiskiem działania (m.in. szkołą),
  • reprezentuje gromadę.
Nadzór nad działalnością gromady sprawuje komenda hufca. Gromada podlega też kontroli odpowiedniej komisji rewizyjnej.
Drużynowy często staje się wzorem dla dziecka, dlatego będzie on dla Państwa ważnym partnerem w kształtowaniu jego postaw. Drużynowy pełni swoją funkcję społecznie.

5.       Prawo i Obietnica Zucha, Znaczek Zucha

Prawo i Obietnica Zucha to fundamenty pracy instruktora z zuchami. Z nich wynikają cele wychowawcze. Do złożenia Obietnicy Zucha zostaje dopuszczony zuch, który chodzi na zbiórki oraz przestrzega Prawa Zucha. Złożenie Obietnicy jest bardzo ważnym wydarzeniem dla każdego zucha. Od tej pory na swoim mundurze nosi Znaczek Zucha, który przypomina mu o złożonej Obietnicy i przestrzeganiu Prawa Zucha. Prawo Zucha jest idealnym instrumentem także dla rodziców, gdyż zuchem jest się przez cały czas, także w domu, a nie tylko na zbiórkach i biwakach.

OBIETNICA ZUCHA

Obiecuję być dobrym zuchem, zawsze przestrzegać Prawa Zucha.

PRAWO ZUCHA

1.       Zuch kocha Boga i Polskę
2.       Zuch jest dzielny
3.       Zuch mówi prawdę
4.       Zuch pamięta o swoich obowiązkach
5.       Wszystkim jest z zuchem dobrze
6.       Zuch stara się być coraz lepszy.

ZNACZEK ZUCHA



Orzeł – odwaga, męstwo, dzielność
Słońce – radość, pogoda ducha
Promienie – gotowość służenia i niesienia pomocy innym, świecenie przykładem i oddziaływanie na nich
Napis ZUCH – określa przynależność do ZHP






6.       Gwiazdki

Gwiazdki oznaczają kolejny etap rozwoju zucha, przygotowują  do podjęcia zadań odpowiadających nazwie gwiazdki, czyli do bycia zuchem: ochoczym, sprawnym i gospodarnym. Zdobywa się je po złożeniu Obietnicy Zucha. Po zdobyciu gwiazdki nosi się ją na mundurze pod Znaczkiem Zucha. Zuchy realizują zadania na gwiazdkę na zbiórkach, w domu i w szkole. Drużynowy wraz z przybocznymi motywują i wspierają zucha w wykonywaniu zadań, nadzorują ich realizację, przy aktywnym wsparciu rodziców. Dla zapewnienia pełnego rozwoju stosowany jest system trzech gwiazdek: zuch ochoczy , zuch sprawny i zuch gospodarny.

7.       Umundurowanie

Każdy zuch powinien posiadać bluzę mundurową (dziewczęta szarą, chłopcy zieloną), pas zuchowy , chustę w barwach gromady (którą dostaje po około 2 miesiącach przychodzenia na zbiórki) . Informacji na temat munduru udzieli drużynowy. Mundur można zakupić w składnicy harcerskiej "Miran" w ksawerowie 

8.       Składki członkowskie

Członek każdego stowarzyszenia ma obowiązek płacić składki członkowskie. W ZHP składki wynoszą 48 zł rocznie (4 zł miesięcznie)

9.       Co zuchowi daje gromada?
  •  Nowe przyjaźnie, zacieśnienie szkolnych znajomości
  •  Motywuje do stawiania sobie wyzwań
  • Pomaga poznawać otaczający świat
  • Pokazuje jak zdobywać wiedzę, nabywać nowe umiejętności
  • Dba o aktywność fizyczną zucha na zbiórkach
  • Rozwija zdolności manualne zucha
  • Daje możliwość rozwijania indywidualnych zainteresowań
  • Uczy panować nad emocjami
10.   Potrzeby dziecka a ich realizacja w gromadzie
  •   Bycie w grupie – członek gromady
  • Poznanie świata – realizacja sprawności
  • Ruch, rozwijanie zmysłów – gry, ćwiczenia, pląsy
  • Rozwijanie zdolności manualnych – majsterka
  • Fantazjowanie – zabawy, teatrzyki, bajanie
  • Porównywanie   – rywalizacja szóstek
  • Współdecydowanie – Krąg Rady, sterowana demokracja
  • Rozwijanie empatii, pokonywanie egoizmu – opieka nad młodszymi zuchami, praca w grupie
  • Posiadanie tajemnic – obrzędy, zwyczaje, mundur
  • Ćwiczenie pamięci – piosenki, pląsy
  •   Szukanie autorytetów – „wszystkowiedząca” druhna czy druh
  • Kontakt z przyrodą – zbiórki w terenie, zwiady, biwaki, kolonie
11.   Jak zapisać dziecko do gromady zuchowej?

Aby zapisać dziecko do gromady zuchowej wystarczy przyprowadzić je na zbiórkę oraz podpisać zgodę na przynależność dziecka do gromady (druk „zgody” można pobrać od drużynowej).

12.   Słowniczek zuchowych pojęć

Biwak – kilkudniowy, weekendowy wyjazd (najczęściej od piątkowego popołudnia do niedzielnego południa), zakwaterowanie w budynku, podczas biwaku gromada realizuje wybraną sprawność
Chorągiew – jednostka organizacyjna ZHP, która obejmuje hufce na obszarze jednego województwa
Chusta – noszona jest na mundurze w barwach własnej gromady
Czuj! – pozdrowienie zuchów
Druh/druhna – określenie harcerza/harcerki, często zuchy mówią tak o swoim drużynowym bądź przybocznym
Drużynowy – wódz gromady, koordynuje jej pracę, czuwa nad bezpieczeństwem zuchów, pełni rolę wychowawcy
Gromada zuchowa – podstawowa jednostka organizacyjna ZHP, skupiająca ok. 15-25 zuchów, składa się z kilku szóstek
Gwiazdka zuchowa – określenie stopnia wtajemniczenia zucha; są trzy gwiazdki: zuch ochoczy, sprawny i gospodarny, ich nazwy najlepiej charakteryzują poziom wiedzy, jaki musi osiągnąć zuch, aby otrzymać gwiazdkę
Harcówka – odpowiednio przygotowane i zaaranżowane miejsce, w którym odbywają się zbiórki
Hufiec – jednostka organizacyjna ZHP obejmująca gromady zuchowe, drużyny harcerskie i szczepy działające najczęściej na terenie jednej miejscowości, dzielnicy miasta lub powiatu; na czele hufca stoi komendant hufca
Instruktor – członek ZHP w wieku min. 16 lat, który ma wiedzę i umiejętności potrzebne do wychowywania i opieki nad dziećmi i młodzieżą; instruktorem ZHP zostaje się po zrealizowaniu próby instruktorskiej i złożeniu Zobowiązania Instruktorskiego
Krąg Rady – obrzędowa część zbiórki zuchów, podczas której wszyscy – zuchy i kadra gromady – decydują o najważniejszych sprawach gromady, np. przyznanie sprawności, nagrody dla zuchów
Majsterka – zajęcia, które rozwijają zdolności manualne dziecka
Mundur – strój organizacyjny, dla dziewcząt – szara bluza i spódnica, dla chłopców – zielona bluza i spodenki; na mundurze noszone są wszelkie oznaczenia i sprawności
Obietnica Zucha – najważniejszy moment dla zucha, po złożeniu Obietnicy staje się pełnoprawnym członkiem ZHP i odtąd na mundurze nosi Znaczek Zucha
Pląs – zabawa, która łączy śpiew z ruchem
Prawo Zucha – Najważniejszy „kodeks” dla zucha, którego zobowiązuje się przestrzegać
Przyboczny – osoba, która pomaga drużynowemu w prowadzeniu gromady
Rajd – jednodniowa wycieczka gromady
Składnica – sklep, w którym można zaopatrzyć się w mundur i harcerski sprzęt
Suwak – pierścień spinający chustę
Szczep – kilka współpracujących ze sobą drużyn harcerskich i gromad zuchowych
Szóstka – grupa ok. 6 zuchów, która wspólnie wykonuje różne zadania podczas zbiórek i wyjazdów, odpowiednik harcerskiego zastępu
Szóstkowy – zuch stojący na czele szóstki
Zadanie międzyzbiórkowe – zadanie do wykonania pomiędzy zbiórkami
Zbiórka – cotygodniowe spotkanie zuchów
Znaczek Zucha – Znaczek, który po złożeniu Obietnicy Zucha nosi się nad lewą kieszonką munduru. Orzeł na znaczku oznacza odwagę, słońce – radość, a napis „zuch” określa przydział do ZHP
Zuch – najmłodszy członek ZHP, mający 6-10 lat, należący do gromady zuchowej

Najczęściej stosowane skróty:
pwd. – przewodnik, pierwszy stopień instruktorski
phm. – podharcmistrz, drugi stopień instruktorski
hm. – harcmistrz, trzeci (najwyższy) stopień instruktorski
ZHP – Związek Harcerstwa Polskiego
ZHR – Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, liczy 11-15 tys. członków
WAGGGS – Światowa Organizacja Przewodniczek i Skautek (World Association of Girl Guides and Girl Scouts), której ZHP jest członkiem
WOSM – Światowa Organizacja Ruchu Skautowego (The World Organization of the Scout Movement), której ZHP jest członkiem

 13.   A co potem?

Kiedy rękaw munduru staje się za krótki, nie mieszczą się na nim kolejne sprawności, wszystkie zuchowe ścieżki okazują się na wskroś poznane, najwyższa pora, aby zuch został harcerzem. Wraz z przejściem dziecka do IV klasy, rozpoczyna się dla niego kolejny etap w jego harcerskiej drodze. Wstępuje do drużyny harcerskiej, gdzie  będzie poznawał nowe rzeczy, kształtował charakter i spędzał czas w gronie rówieśników, przeżywając wspaniałe przygody, jednak zabawę w strażaków i podróże do Nibylandii zastąpią inne metody, odpowiednio dobrane do wieku dziecka. W ten sposób zachowany zostaje harcerski ciąg wychowawczy, który ma na celu ukształtowanie osobowości dziecka. Pamiętajmy, że im wcześniej zaczniemy – tym łatwiejsze będzie osiągnięcie tego celu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz